namus cinayeti hikayesi

Genç anonim kadın
Doğmak: ?
Cinayete teşebbüs: 12 Aralık 2021
Yerleşim yeri: Weerselo, Hollanda
Menşei: muhtemelen Türkiye
Çocuklar: yok
Fail: erkek kardeşi
12 Aralık 2021 Cumartesi-Pazar gecesi, 00:30 civarında, Weerselo'daki Kardinaal Alferinkstraat çevresindeki mahalle sokaktaki çığlıklarla irkildi. Genç bir adam kendini genç bir kadına attı ve onu öldüreceğini bağırdı.

Cesur köylüler, siyah bir senaryoyu önlediler ve genç adamı etkisiz hale getirdiler ve polis gelip onu tutuklayana kadar onu kontrol altında tuttular. Kadın, üst koluna bir bıçak yarası ile sona erdi. Polis, cesur başarılı eylemleri için köylülere iltifat etti.

Aileye göre olay, erkek ve kız kardeşin cep telefonundan çıplak fotoğraflarını gönderdiğini keşfettiği için kız ve erkek kardeş arasında tırmanan bir tartışmayı içeriyordu. Kardeşi de başörtüsü takmayı reddettiği için kızdı. Aileye göre genç kadının davranışları dini kurallara aykırı.

Aileye göre, kurban nispeten iyi durumda.

Polis mahremiyet nedeniyle daha fazla bilgi vermek istemiyor, örneğin polis her ikisinin de yaşını vermek istemiyor.

Namusa bağlı şiddet belirtileri varsa, Hollanda polisi Namusa İlişkin Şiddet Ulusal Uzmanlık Merkezi'nin (LEC EGG) namusla ilgili şiddet uzmanlarından destek ister. LEC EGG, İslam'ın şiddet içeren suçta bir rolü varsa, yetkililere yerel camiyle iletişime geçmelerini tavsiye ediyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Uncategorized.