Hollanda 'namus' suçlarıyla daha iyi mücadele etmek istiyor

Doğru şekilde olmayan ülkelerle ilgili yıllık incelememizde namus cinayetlerini ele alın, Hollanda her zaman en üstte çünkü Hollanda yasa ve yönetmeliklere göre namus cinayetlerini ele almıyor, örneğin, İslam suçta bir rol oynuyorsa araştırmacılar yerel cami yetkililerine danışmalıdır ve namus cinayetlerinde dürüst ihbarcılar yıllarca yetkililer tarafından acımasızca ve haksız yere kovuşturuldu.

Hollanda şimdi çok farklı bir yaklaşım benimsemeye ve AB'nin üye devletlerine tavsiye ettiği gibi namus cinayetleriyle daha iyi mücadele etmeye söz veriyor. AB, töre cinayetlerinin faillerinin bu olayla etkin bir şekilde mücadele etmek için geniş çapta yargılanmasını istiyor.

Koalisyon anlaşması namus cinayetleriyle mücadeleye ilişkin aşağıdaki pasajı içeriyor: "Demokratik bir toplum ancak diğerinin özgürlükleri tehdit edildiğinde, herkesin katıldığı ve ayrımcılıkla mücadele edildiğinde bir sınır çizersek işleyebilir. Homofobiye, antisemitizme, İslamofobiye, kadın düşmanlığına, (çevrimiçi) cinselliğe toplumumuzda yer yoktur. sömürü, namus cinayetleri, kadın sünneti, çocuk yaşta evlilik, zorla evlendirmeler, nefret söylemi ve muhaliflere ve azınlıklara yönelik şiddet. Çevrimiçi tehditleri ele almak, mağdurları korumak, raporlamayı teşvik etmek ve vize uygulamaları dahil olmak üzere buna karşı önlemler alıyoruz."

Bazıları, Hollanda'nın özellikle namus cinayetlerine karşı mücadeleyi geliştirmek istemesine İslamofobik veya ırkçı diyor, ancak bu akıl yürütme kusurlu çünkü namusa dayalı şiddet uygulayan insanlar her zaman İslam'ın takipçisi değiller ve her zaman İslam'da da değiller. koyu tenli veya Batılı olmayan bir kültürel geçmişe sahip.

Namus suçları uzmanları, Hollanda'nın öncelikle namus suçlarıyla mücadele konusunda ciddi olduğunu, örneğin müdürleri kovuşturmak ve namus cinayeti davalarında dürüst ihbarcıların yargılanmasını sona erdirmek yoluyla kanıtlaması gerektiğine işaret ediyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Uncategorized.