Birçok namus cinayetinin resmi istatistiklerde yer almamasının nedenleri

Mevcut istatistiklere ve Birleşmiş Milletler'e göre, farklı ülkelerde her yıl tahmini 5.000 namus cinayeti rapor edilmektedir. Bazılarının düşündüğünün aksine bu cinayetler İran, Pakistan, Hindistan, Türkiye, Mısır, Suriye gibi ülkelerle sınırlı olmayıp Danimarka, İsveç, Almanya, Norveç, Hollanda, İngiltere, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde de işlenmektedir. Şu anda bildirilen sayılar çeşitli nedenlerle gerçek sayılardan çok daha düşüktür; İşte bunlardan bazıları:

Aile üyeleri ve tanıklar tarafından namus cinayetlerine ilişkin yanlış bildirimler:

Namus cinayetlerinin önemli bir kısmı genellikle cinayet dışındaki başlıklar altında rapor edilmektedir. Bu vakalarda genellikle ailenin erkekleri kadınları kontrol etmek istemekte, kadını ya da kızı kendi malları olarak görmekte, bunun sonucunda da her insanın en doğal haklarından biri olmasına rağmen emirlere en ufak bir itaatsizlik aile için zararlı görülmektedir. Bu düşüncelerin sonucu olarak, kaybedilen itibar, gayret ve önyargı adına, diğer tanıklarla işbirliği içinde intihar veya doğal ölüm olarak bildirilen cinayetler gerçekleşmektedir.

Kız çocuklarının isimleri doğumda kaydedilmiyor:

Birçok ülkede, çeşitli nedenlerden dolayı, kız çocuklarının isimleri doğumda kaydedilmeyebilir. Örneğin Ekvador ve Kenya'daki kırsal ve uzak bölgelerde, devlet dairelerine olan uzaklık, çocukların doğumda kaydedilmesinin önündeki en büyük engellerden biridir. Bangladeş'te ailelerin kayıt yaptırmak ve doğum belgesi almak için bir ücret ödemesi gerekmektedir ki bu da yoksul aileler için küçük bir engeldir. Kamerun'da annelerin çocuklarını kaydettirmek istemeleri halinde iki şahit bulundurmaları gerekmektedir. Kız çocuklarının isimleri doğumda kaydedilmediği için, yaşamları ve ölümleri istatistiklerin dışında kalmaktadır.

Polisin mağdurun ailesi ile işbirliği:

Raporlamada polis işbirliği ve olay yerindeki olayların manipülasyonu namus cinayetlerinin gerçek istatistiklerine erişimi engelleyen bir diğer nedendir. Bazı kadın hakları aktivistlerine göre, bazı vakalarda polis otopsi yapılmasına izin vermeyerek ailenin kurbanın doğal ölümünü rapor etmesini kolaylaştırıyor

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.