Irak'a: Shahd Al-Issawi (14) babası Muhammad al-Isawy tarafından "onuru" nedeniyle vurularak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shahd Al-Issawi
Doğum: 2008
Vurularak öldürüldü: 11 Ocak 2022
İkametgah: Basra
Menşei: Irak
Çocuklar: yok
Fail: babası Muhammad al-Isawy
11 Ocak 2022'de Youtube ve TikTok'ta ünlü bir komedyen olan Muhammad al-Isawy, Irak'ın Basra kentinde 14 yaşındaki kızı Shahd'ı başından üç kurşunla vurarak öldürdü. Muhammed, kızının genç bir adama kapıyı açtığını ve onun "onurunu" kurtardığını gördüğünü söyledi. Daha sonra cesedi bir doktora götürmüş ve doktor kızının bakire olarak öldüğünü açıklamıştı. Daha sonra Bağdat'a kaçtı.

İnsan hakları aktivistleri Muhammed el-Isawy'nin ifadelerinin Irak Ceza Kanunu'nun 409. Maddesi ile ilgili olduğuna dikkat çekiyor. Eğer namus cinayeti olarak kabul edilirse hakimler en fazla 3 yıl hapis cezası verebilecekler.

Tavsiyelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.