Suriye: Menbiç'te tecavüze uğradığı için ailesi tarafından öldürülen 5 yaşındaki Yasmine çöp konteynerine atıldı.

Yasmine El-Hantawy
Doğum: 2017
Öldürüldüğü: Ocak 2022
İkamet: Menbiç (Halep)
Menşei: Suriye
Çocuklar: kendisi de bir çocuktu
Failler: ailesi
Suriye'nin Menbiç şehrinde, 5 yaşındaki Yasmine El-Hantawy'nin parçalanmış cesedi bulundu. Keskin bir cisimle öldürülmüş ve bir çöp konteynerine atılmıştı.

Mağdurun diğer çocuklarla birlikte Halep kırsalında çalışan babasını ziyarete gittiği bildirildi. Daha sonra iddiaya göre bir motosikletçi tarafından kaçırılıp tecavüze uğradı. Cinayetin, ailenin Münbiç'teki Al-Furat hastanesine giderken meydana geldiği bildirildi.

Kaynaklar, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne, ailenin onu onurlarından dolayı soğukkanlılıkla öldürdüğünü söyledi. Diğerleri, Yasmine'in bir aile üyesi tarafından tecavüze uğradığını söylüyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.