17 yaşındaki Zhinwar M. Irak'ta kayboldu: Polis ailesini araştırıyor

caret-down caret-up caret-left caret-right
Zhinwar M.
Doğum: 2005
9 ni̇san 2022'den beri̇ kayip
İkametgah: Bielefeld
Kaynak ülke: Irak / Kürtler / Yezidiler
Çocuklar: yok
Şüpheliler: ailesi (baba, anne, erkek kardeş)
Bu hikaye bir varsayıma dayanmaktadır: Zhinwar (takma adı: Zhina) Almanya'da doğdu, ailesi Iraklı. Aile Bielefeld'de bir büfe işletiyor ve Gençlik Koruma Dairesi tarafından tanınıyor.

Paskalya tatili sırasında Zhinwar, 9 Nisan 2022'de babası, annesi ve bir erkek kardeşiyle birlikte diş tedavisi gördüğü veya görmesi gerektiği Türkiye'ye seyahat eder. Bunun fotoğraflarını internette yayınlıyor. Daha sonra aile Irak'a, muhtemelen Kürt bölgelerinde bulunan anne ve babasının memleketine gidiyor.

24 Nisan'da Zhinwar cep telefonunu son kez kullanıyor. Ertesi gün aile Almanya'ya döner - kızları olmadan. Okula gelmediği için arkadaşları polise haber verir. Ailesi kızlarının kayıp olduğunu bildirmemişti ama şimdi Zhinwar'ın Irak'ta "saklandığını" iddia ediyorlar. Bir taksiden atladı ve kaçtı.

Aile Alman polisiyle işbirliği yapmıyor ve bir avukat tuttu.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, yenilik.