Nogent-sur-Oise'da namus cinayeti: Adam kızının erkek arkadaşını bıçaklayarak öldürmekten yargılanıyor

caret-down caret-up caret-left caret-right
Julien Videlaine
Doğum: 1995
bıçaklanarak öldürüldü: 24 Temmuz 2014
İkametgah: Nogent-sur-Oise
Köken: kurban: Fransız/Cezayirli, fail: Türk/Kürt
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Muhittin U.
Fransız-Cezayirli Julien Videlaine (19 yaşında) ve Kürt Nuzan U. (19 yaşında) iki yıl boyunca gizli bir aşk yaşadı. İkili 2012 yılında Paris'in 50 kilometre kuzeyinde yer alan Nogent-sur-Oise kasabasındaki Marie-Curie ortaokulunun önünde tanıştı.

Julian o sırada son sınıftaydı ve Creil (Oise) askeri üssünde tamirci olarak orduya katılmaya hazırlanıyordu. Nuzan ise güzellik uzmanlığı diploması almaya çalışıyordu. İkili arasındaki çekim güçlüydü ve ilişkileri kısa sürede ciddi bir hal aldı. Evlenmek ve çocuk sahibi olmak istiyorlardı ama Nuzan kültürel farklılıklar nedeniyle babasının tepkisinden korkuyordu. Julian gençti ve aşkın galip geleceğini düşünüyordu.

Sevgililer gizlice buluşuyor ve şüphe uyandırmadan birlikte vakit geçirmek için her fırsatı değerlendiriyorlardı. 24 Temmuz 2014'te Nuzan'ın babası restoran sahibi Muhittin U. akşam geç saatlere kadar dönmeyeceğini bildirmişti. Nuzan'ın annesi, erkek ve kız kardeşleri Belçika'ya aile ziyaretine gitmişlerdir. Öğleden sonra Julian kız arkadaşının evine geldi. Genç çift banyo yapmaya karar verdi. Ancak banyo yaptıkları sırada alt kattan gelen bir sesle irkildiler.

19 bıçak yarası

Nuzan banyodan çıkar, dinler ve kapının altına bakmak için çömelir. Koridorda babasını görür. Birinci katta yanına gelmesini ister. Kadın panik içindedir. Julien giysilerini odasında bırakmıştır ve o görmeden önce onları saklamalıdır. Ancak koridora çıktığında Muhittin U. elinde bir bıçakla belirir ve Julien'e saldırır. Nuzan araya girmeye çalışır ama elinden yaralanır. Muhittin saldırmaya devam eder, sonra durur, merdivenlerden iner, bıçağı mutfağa koyar ve kaçar.

Şok geçiren Nuzan bağırarak yardım istedi. Saat 19:10'da polis ve itfaiyeciler eve girdi ve banyoya gitti. Julien'i oturur pozisyonda, dizlerini göğsüne çekmiş ve başını bacaklarının arasına almış halde buldular. Çıplaktı, kan içindeydi ve vücudunun her tarafı delik deşikti. Üçü kalbinden olmak üzere 19 kez bıçaklanmıştı. Nuzan polise, erkek arkadaşının babası tarafından öldürüldüğünü ve babasının kendisi gibi Kürt kökenli olmayan Julien ile ilişkisine şiddetle karşı çıktığını anlattı. Bir yıl önce bir sınıf arkadaşı babasını bu ilişkiden haberdar etmişti. Bunun üzerine Muhittin cep telefonuna el koymuş ve Fransız-Cezayirli genç adamla görüşmeye devam etmesi halinde onu ölümle tehdit etmişti. Annesi onu koca bulması için Türkiye'ye göndermeyi düşünmüştü.

Muhittin Türkiye'ye kaçtı. Müfettişlerin topladığı bilgilere göre, aslen geldiği yer olan Suriye sınırındaki Batman bölgesinde yaşıyordu. Bu bilgilerin doğruluğuna ve 9 Eylül 2014 tarihinde uluslararası tutuklama emri çıkarılmasına rağmen aylarca hiçbir şey olmadı.

Julien'in babası Claude Videlaine, aile adına Fransız yetkililerden "oğlumuzun katilinin tutuklanması için" Türkiye'ye baskı yapmalarını istedi. Bunu takip eden dört yıl içinde, Julien için adaleti sağlamak üzere yeni eylemler başlatmak üzere giderek daha fazla aile üyesi harekete geçti. Mayıs 2018'de Türkiye Muhittin'i tutuklar.

"Bir hırsız"

Muhittin müfettişlere göre namus yüzünden suç işlediğini inkar ediyor. 24 Temmuz 2014 tarihinde, telefona cevap vermeyen kızı için endişelenmiş ve iyi olduğundan emin olmak için hemen evine gitmeye karar vermiştir. Eve girdiğinde üst kattan gelen çığlık seslerini duydu. Nuzan'ın sesini tanır ve ayrıca bir erkek sesi duyar. Saldırıya uğradığını düşünerek mutfaktan bir bıçak alır ve yukarı çıkar. Sonra banyoya gider ve çıplak bir adamla karşılaşır. Avukatı Franck Berton, "Onun için bu bir hırsızdı" diyor. Muhittin adamın kızına cinsel tacizde bulunmaya çalıştığını düşündüğünü ve "kontrolünü kaybederek" bıçakla Julian Videlaine'e vurduğunu söylüyor. Muhittin, kızının daha önce hiç görmediği Julian ile olan ilişkisinden habersiz olduğunu belirtti.

Babasının ifadeleri karşısında Nuzan daha önceki iddialarından geri adım attı ve babasının erkek arkadaşını hiç duymadığını itiraf etti.

Muhittin'in cinayet suçundan yargılanmasına 19 Eylül 2022 tarihinde başlanacak.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.