Pakistan asıllı Amerikalı fotoğrafçı Sania Khan Chicago'da eski kocası tarafından vurularak öldürüldü

Sania Khan
Doğum: 1993
vurularak öldürüldü: 18 Temmuz 2022
İkamet: Chicago, Illinois, Birleşik Devletler
Köken: Pakistan
Çocuklar: yok
Fail: eski koca Raheel Ahmed (suçun işlendiği tarihte 36 yaşında)
Aslen Tennessee eyaletinin dağ kasabası Chattanooga'dan olan Pakistan asıllı Amerikalı Sania Khan, Haziran 2021'de Illinois eyaletinin Chicago kentine yerleşti. Chicago'da eşi Raheel Ahmed ile birlikte yaşamaya başladı.

Sania, düğün törenlerinde, gelinlerin ve çiftlerin neşeli fotoğraflarını çekme konusunda uzmanlaşmış profesyonel bir fotoğrafçıdır.

2021/2022 kışında Sania ve Raheel ayrılmaya karar verdi. Resmi ayrılıkları Mayıs ayında kesinleşti. Raheel ailesiyle birlikte Atlanta'nın bir banliyösünde yaşamaya başladı.

Sania'nın planı ise memleketi Chattanooga'ya geri dönmekti. 18 Temmuz 2022 Pazartesi günü, Raheel'in ailesi tarafından kayıp olduğu bildirildi ve polis, orada olup olmadığını kontrol etmek için Sania'nın evine memurlar gönderdi.

Eve vardıklarında, polis personeli bir silah sesi duymuş ve ardından acı içinde inleyen bir adamın sesi duyulmuştur. Memurlar eve girdiklerinde Sania'yı ölü, eski kocasını ise yatak odasında başından tek kurşunla vurulmuş halde buldu. Bir intihar faturasının da bulunduğu bildirildi. Raheel daha sonra hastaneye sevk edilmiş ve burada öldüğü açıklanmıştır.

Bu cinayet ve intiharın arkasındaki neden için medya, Sania'nın Güney Asyalı kadınların boşandıktan sonra karşılaştıkları sorunlar hakkında samimi bir şekilde konuştuğu TikTok hesabına başvuruyor.

Sania şunları söylemişti: "Güney Asyalı bir kadın olarak boşanmak bazen hayatta başarısız olmuşsunuz gibi hissettiriyor. Toplumun sizi etiketleme şekli, aldığınız duygusal desteğin eksikliği ve 'insanlar ne der' diye biriyle kalma baskısı sizi yalnızlaştırıyor. Bu durum, kadınların başlangıçta içinde olmamaları gereken bir evliliği terk etmelerini zorlaştırıyor. Bir zamanlar sevdiğiniz birinden uzaklaşmak acı vericidir. Ancak kalbinizi umursamayan birini sevmek daha da acı vericidir."

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.