İran'da namus cinayeti: Anita Khordmand (26) boşanmak istediği için kocası tarafından öldürüldü

Anita Khordmand
Doğum: 1995
Öldürülme tarihi: 2 Ağustos 2022
İkametgah: Gonabad-e Kavusin, Golestān, İran
Menşei: İran
Çocuklar: oğlu (5 yaşında)
Failler: Kocası ve 3 yardımcısı
Görgü tanıkları İranlı aktivist haber kuruluşu HRA-News'e Anita Khordmand'ın 2 Ağustos 2022 Salı günü İran'ın Golestān Eyaletindeki Azadshahr yakınlarında kocası tarafından öldürüldüğünü belirtti. Kocaya bu süreçte 3 kişinin daha yardım ettiği bildirildi.

5 yaşında bir oğlu olan annenin yaklaşık bir ay önce kocasından boşanmak amacıyla babasının evine gittiği bildirildi. Yerel bir tanık, "Cinayet gecesi aile üyeleriyle birlikte bir düğüne gitmeyi planlıyordu" dedi. Anita o akşam çocuğunu kocasına bırakıp törene geleceğini söyledi.

Şüpheliler polis tarafından tutuklandı.

Cinayet namus cinayeti olarak kabul ediliyor ve İran'da bu cinayetin cezası çok düşük çünkü yasaları şeriat hukukuna dayanıyor ve uluslararası yasa ve yönetmeliklerle uyumlu değil.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.