Tatil sezonunda zorla evlilikler

Pek çok genç için yaz tatili başladı. Güzel bir yerde hayatın tadını çıkarma zamanı. Ancak, menşe ülkelerinde kuzenleriyle evlenmeye zorlanan kız ve erkek çocuklar için durum böyle değildir.

Her yıl, kız ve erkek çocuklar istemedikleri bir eşle evlenmek üzere yabancı bir ülkede geride bırakılıyor. Özellikle reşit olmayanların zorla evlendirilmesi ciddi bir insan hakları ihlalidir ve mağdurlar için akıl almaz bir sefalete neden olmaktadır.

Avrupa Birliği'nde bir kişiyi evlenmeye zorlamak için yurtdışına çıkarmak suçtur ve üç yıla kadar hapis ve 45.000 Avro para cezası ile cezalandırılır.

Kesin rakamlar mevcut değil, ancak her yıl en az binlerce Avrupalı genci, genellikle bir "tatil" sırasında etkiliyor. Örneğin, Mayıs 2022'de iki İspanyol-Pakistanlı kız kardeş, zorla evlendirilmeleri ve kocalarının Avrupa'ya göç etmek istemesi nedeniyle sorun yaşadıkları için Pakistan'da tatil yaparken kayınpederleri tarafından vurularak öldürüldü.

Yazar ve sosyal hizmet uzmanı Celal Altunas, gençlerin evliliğe zorlandığından şüphelenen yabancıların bir şeyler yapabileceğini söylüyor.

Zorla evlilik, kolektif değer ve normların bireysel arzulardan daha önemli olduğu kültürlerde gerçekleşir. Buna çocuk evlilikleri de dahildir. Bunlar Türkiye, Afganistan, Pakistan, Irak, İran, Fas, Suriye ve Somali'de halen mevcuttur.

Güçsüz hissetmek

Dışarıdan biri olarak bu olgu karşısında kendinizi güçsüz hissedebilirsiniz. Ancak pes etmeyin, çünkü bazen kurbanlar yurtdışında olsa bile bir şeyler yapılabilir.

Her vaka farklıdır ve birçok Avrupa ülkesinde mevcut olan uzmanlık bilgisi gerektirir. Mağdurlar kişisel hikayelerini profesyonellerle tartışabilir ve uygun danışmanlık hizmeti alabilirler.
Fransa: mariageforce.fae@diplomatie.gouv.fr
Hollanda: landelijk-expertise-centrum-egg@politie.nl
Birleşik Krallık: fmu@fcdo.gov.uk
Almanya: https://www.zwangsheirat.de/beratung-fp/beratungsstellen-vor-ort

Asla teslim olma

Başarı garanti değildir; her vaka kendi stratejisini gerektirir. Sakin olun, profesyonellerden tavsiye alın ve asla teslim olmayın. "Onlar orada, biz bir şey yapamayız" diye düşünmeyin. Ya da bu onların kültürünün bir parçasıdır ve tehlikelidir. Savaşmaya devam et. Doğru yaklaşım ve uzman tavsiyesiyle, böyle acil bir durumda kız ve erkek çocuklara sıklıkla yardımcı olabilirsiniz.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Namus cinayeti, yenilik.