Gujrat'ta namus cinayeti: İspanyol-Pakistanlı iki kız kardeş kayınpederleri tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Aneesa Abbas ve Arooj Abbas
Doğum: 1998, 2001
Ölüm tarihi: 20 Mayıs 2022
İkametgah: İspanya
Köken: Pakistan
Çocuklar: -
Failler: kayınpeder ve amca
Bir yıldan uzun bir süre önce Aneesa Abbas (24) ve Arooj Abbas (21) Pakistan'da kuzenleriyle zorla evlendirildi. Kayınvalideleri, eşlerini hala İspanya'ya götürmedikleri için kız kardeşlerden hoşnut değil.

Aile, kız kardeşlerin zorla evlendirilmelerinden dolayı mutsuz olduklarından ve bu nedenle eşlerinin vize işlemlerini kasıtlı olarak geciktirdiklerinden şüpheleniyor. Aile, kız kardeşleri birkaç günlüğüne Pakistan'a gelmeye ikna etmek için bir hikâye uydurur.

Aneesa ve Arooj Abbas'ın parçalanmış cesetleri 20 Mayıs 2022 Cuma akşamı Gujrat'taki kayınpederlerinin evinde bulundu. Bir polis sözcüsüne göre, kız kardeşler muhtemelen amcaları tarafından boğularak ve vurularak öldürüldü. Amcalardan biri aynı zamanda genç kadınlardan birinin kayınpederi.

Polis henüz kimsenin adına dava açmadı ve olayı "namus cinayeti" olarak değerlendirerek şüphelileri yakalamak için baskınlar düzenlemeye başladı.

Pakistan'da "namus cinayetlerinde" mağdur olan taraf, örneğin anne, polise ihbarda bulunabiliyor ve bir süre sonra failler affedilerek çok kısa bir hapis cezasına çarptırılabiliyor. Örneğin Muhammad Waseem, kız kardeşi sosyal medya yıldızı Qandeel Baloch'u öldürmek suçundan yaklaşık altı yıl demir parmaklıklar ardında kaldıktan sonra annesi tarafından affedilmiştir
.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti, yenilik.