Haydarabad'da namus cinayeti: Altı adam Neeraj Panwar'ı herkesin içinde bıçaklayarak öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Neeraj Panwar
Doğum: 2000
Bıçaklanarak öldürüldü: 20 Mayıs 2022
İkametgah: Begumbazar, Haydarabad
Menşei: Hindistan
Çocukları: 1 oğlu (cinayet sırasında 2 aylıktı)
Failler: Abhinandan Yadav diğer adıyla Nandan (26), K. Vijay Yadav (22), K. Sanjay Yadav (25), B. Rohith Yadav (21), Mahesh Aheer Yadav diğer adıyla Gotiya (21) ve bir çocuk
Neeraj Panwar, üç kuşaktır Haiderabad'daki Begüm Pazarı'nda fındık ticareti yaparak para kazanan bir aileye mensup. Neeraj, Nisan 2021'de Sanjana (21) ile aşk evliliği yaptı. Neeraj farklı bir kasttan olduğu ve farklı bir dine mensup olduğu için kardeşleri bu aşk evliliğine karşı çıktı. İsimlerinin lekelendiğini söyledikleri için her ikisini de öldürmekle tehdit etmişlerdi. Neeraj ve Sanjana tehditleri polise bildirmiş, adamlar karakola sorgulanmak üzere davet edilmiş ancak gelmemişlerdir.

2022 yılının başlarında Sanjana bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Neeraj iş için sık sık Sanjana'nın ailesinin yaşadığı Kolsawadi'ye gitmek zorunda kalıyordu. İddiaya göre Neeraj'ın bölgelerini sık sık ziyaret etmesinden rahatsız olan aile, onu öldürmek için bir pusu kurdu ve organize etti.

Neeraj, 20 Mayıs 2022 Cuma akşamı, Begüm Çarşısı yakınlarında kurulan pusuda dedesiyle birlikte bisiklete bindi. Altı genç adamdan oluşan bir çete bıçak ve taşlarla Neeraj'a saldırdı. Kör olmaları için gözlerine biber tozu atıldı. Neeraj'ın iki dövmesi vardı; bir bileğinde Sanjana, diğerinde ise Neeraj yazıyordu. Her iki bileği de büyükbabasının ve olayı güçsüz bir şekilde izleyen birkaç seyircinin önünde kesildi.

Ağır kanaması olan Neeraj Osmania Hastanesine kaldırılmış ve tedavi sırasında aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Haydarabad'daki Shahinayathgunj polisi cinayeti 24 saat içinde çözdü ve aralarında bir çocuğun da bulunduğu altı kişiyi tutukladı.

Neeraj'ın babası hükümeti aşk evliliği yapan kişileri daha iyi koruyacak bir yasa çıkarmaya çağırdı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.