Stockholm'de şüpheli namus cinayeti: 14 yaşındaki kız okuldan sonra arkadaşlarıyla takıldığı için ailesi tarafından öldürüldü

Aida
Doğum: 2008
Öldürülme tarihi: 19 Mayıs 2022
İkametgah: Nacka, Stockholm, İsveç
Köken: Etiyopya
Çocuklar: Kendisi de bir çocuktu
Failler: Anne (46 yaşında), erkek kardeş (17 yaşında), kuzen (21 yaşında)
Aida, 2019 yılında annesi ve iki erkek kardeşiyle birlikte Etiyopya'dan İsveç'e göç etti. Çocukların babası İsveç'te kayıtlı değil. Ailenin İslam inancına bağlı olduğu söyleniyor.

Anne, aldığı yerleşim desteği ve çocuk yardımlarından memnun değildi ve 2020'de mahkemeye başvurarak sosyal yardım da almayı talep etti. Mahkeme, ailenin diğer sosyal yardım alanlardan daha fazla yardım aldığını ve mali durumunu daha iyi planlaması gerektiğini savunarak bu talebi reddetti. Bununla birlikte, "çocukların acı çekmemesi için" ek gıda ödenekleri verildi.

19 Mayıs 2022 Perşembe günü, 14 yaşındaki Aida ailenin Nacka'daki villasında ölü bulundu. Ailesi polise onun intihar ettiğini söyledi. Adli tabibin Aida'nın yaralarının ailenin anlattığı hikayeyle uyuşmadığı sonucuna varmasının ardından anne, erkek kardeş ve kuzen tutuklandı.

Polis, Aida'nın ailesi tarafından namusla ilgili nedenlerden dolayı öldürüldüğünden ve ailenin daha sonra cinayete intihar süsü vermeye çalıştığından şüpheleniyor.

Aida'nın okuldan sonra okul arkadaşlarıyla takıldığı ve ailesinin bunu onaylamadığı söyleniyordu. Evde bir anlaşmazlık yaşadığı okulunda biliniyordu.

Şüphelilerden hiçbiri İsveç'te herhangi bir suçtan hüküm giymiş değil. Üçü de suçu inkar ediyor.

Aida kurbanın gerçek adı değil. Bu davayla ilgili ipuçları bizi mutlu edecektir!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.