Rotterdam'da Türk çay ocağında işlenen namus cinayetine 16 yıl hapis

Metin Değmez
Doğum: 1969
Vurularak öldürüldü: 10 Ocak 2013
İkametgah: Rotterdam
Köken: Türkiye
Çocuklar: bilinmiyor
Fail: İş ortağı Abdulkerim K. (suç tarihinde 40 yaşında)
44 yaşındaki Metin Değmez, 2012 yılının sonundan bu yana Rotterdam'da Kırşehir doğumlu Türk erkeklerine yönelik bir tür çay evinin sahibiydi. Hollanda Demirliler Derneği NDV'yi Abdulkerim adlı bir arkadaşıyla birlikte işletiyordu.

9 Ocak 2013'te iki Türk bir konuyu görüşmek üzere çayevinde randevulaştı. Ertesi sabah Metin Değmez, NDV'nin bir çalışanı tarafından ölü bulundu. Yakın mesafeden üç kurşunla vurulduğu anlaşılır. İkisi göğsüne, biri de kafasına isabet etmiştir.

Abdulkerim o akşam kendini iyi hissetmediği için erken ayrıldığını ve arkadaşının o akşam French ile başka bir randevu ayarladığını söyledi.

Bu randevu esrar ticaretiyle ilgiliydi, çünkü Metin Değmez ailesi ve arkadaşları tarafından dost canlısı sosyal bir adam olarak tasvir edilse de, onun başka bir yönü de var. Fransa'da esrar
kaçakçılığından yaklaşık 1 yıldır tutuklu.
Abdulkerim'in hikayesi inandırıcı değil çünkü kamera kayıtları arabasını gece yarısından sonra çay evinin yakınına park ettiğini gösteriyor. Telefonu da sinyal veriyordu.

Polise göre tetikçi Abdulkerim'dir ve cinayetin nedeni namus cinayeti kapsamında aranmalıdır. Abdulkerim 2012 yılının sonlarında karısının arkadaşı/yoldaşı Metin ile ilişkisi olduğunu öğrenmişti. Bu ilişki, karısına hediye olarak bir casus telefon verdikten sonra ortaya çıkacaktı. Bu şekilde aralarındaki konuşmaları gizlice dinleyebilecekti.

Savcılığa göre Abdulkerim, karısının Metin ile gizli ilişkisi hakkında hiçbir şey bilmediğini söylerken yalan söylüyor. Elbisesinde kurşun kalıntıları bulundu ve cinayetten sonra büyük olasılıkla kurbanların cep telefonlarını almak için olay yerine geri döndü. Dahası, karısının kayınvalidesiyle yaptığı ve polisin kulak misafiri olduğu konuşmalar da onu suçlayıcı niteliktedir.

Abdulkerim cinayetin arkasında olduğunu her zaman reddetmiştir. Abdulkerim 16 yıl hapis cezasına ve yakınlarına 114 bin avro tazminat ödemeye mahkum edildi

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.