Gujarat'ta namus cinayeti: Kocasının damadını öldürmesinin ardından misilleme olarak öldürülen kadın

Ram Soriya ve Ashaba Jhala
Doğum: 1992, 1972
Bıçaklanarak öldürülmüş: 15 Mayıs 2022
İkametgah: Gujarat
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: Kayınpeder Satubha Jhala, erkek kardeş Lagdheer Soriya
15 Mayıs Pazar sabahı Ram Soriya, Gujarat'taki yerel bir pazar yerinde kayınpederi Satubha Jhala tarafından tanınır. Bunu keskin bir cisimle ölümcül bir bıçaklanma izler, çünkü Satubha Jhala Ram Soriya'nın bir yıl önce kızıyla kendi rızası dışında evlenmemesi gerektiğine inanmaktadır. Hindistan'da başka bir kasttan biriyle evlenmek geleneksel olarak tabudur.

Cinayetten sonraki bir saat içinde Ram Soriya'nın öfkeli kardeşi intikam almak için Satubha Jhala'nın Yogeshwar Dham'daki evine geldi. Kurbanın erkek kardeşi Lagdheer, Satubha Jhala'nın 50 yaşındaki eşi Ashaba'yı gördü ve bıçaklayarak öldürdü.

Her iki ailenin de evlilikten memnun olmadığı söyleniyor. Polis soruşturma başlattı ve Satubha Jhala ile Lagdheer Soriya'yı tutukladı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.