Model ve TikTok yıldızı Sidra Khalid (22) Pakistan'ın Okara bölgesindeki bir köyde "namus" yüzünden vurularak öldürüldü

Sidra Khalid
Doğum: 2000
vurularak öldürüldü: 1 Mayıs 2022
İkametgah: Faisalabad
Köken: Pakistan
Çocuklar: yok
Fail: erkek kardeşi Hamza Khalid
Sidra Khalid, paramiliter bir birimden emekli bir müfettişin 22 yaşındaki kızı ve ikisi kendisinden büyük ve evli olan bir erkek ve dört kız kardeşi var. Sidra'nın eğitimini tamamladığı ve 2021 sonbaharında Okara'nın 51R köyündeki ebeveyn evinden şov dünyasında kariyer yapmak istediği için bir tartışma sonucu ayrıldığı söyleniyor.

Sidra yeni memleketi Faysalabad'da bağımsız bir hayat kuruyor. Modellik yaparak para kazanıyor ve bir TikTok yıldızı oluyor. İslamabad ve Karaçi gibi büyük şehirlerde aldığı modellik görevleriyle işleri o kadar iyi gidiyor ki ailesine düzenli olarak para gönderiyor.

Kaynaklar, Sidra'nın ebeveynleri ve erkek kardeşinin, modellik kariyerini bırakmaması halinde Ramazan Bayramı'nda gerçekleştirecekleri bir cinayet planı tasarladıklarını söylüyor. Ailesi ona baba evini terk ettiği ve ailenin isteklerine karşı geldiği için affedileceğini söylemişti.

Sidra ailesinin bayramı onlarla birlikte kutlama davetini kabul etti. Hararetli bir tartışma sırasında Sidra'nın evden ayrılmak istediğini söylediği bildirildi. She was not allowed to. Her brother Hamza grabbed a gun and shot her in the head and fled the house.

Polis cesedi otopsi için hastaneye götürdü ve soruşturma başlattı. Olay yerindeki kanıtlar güvence altına alındı ve Hamza aktif bir şekilde aranıyordu. Hamza tutuklandı ve cinayet silahı bulundu. Hamza'nın cinayeti itiraf ettiği ve kız kardeşini bir öfke nöbeti sırasında vurduğunu söylediği bildirildi.

Sidra'nın annesinin kurban olarak görüldüğü soruşturmayı Renala Khurd polis karakolu yürütüyor. Qandeel Baloch olayında olduğu gibi annenin oğlunu ileride affetmesi ve Hamza'nın 6 yıldan fazla hapis yatmaması bekleniyor.

Sosyal medyada Hamza, "namusu" koruduğu için bazı genç Pakistanlı erkekler tarafından övülüyor.

Otopsi yapıldıktan sonra ceset polis tarafından yerel mezarlığa defnedilmek üzere ailesine teslim edildi

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.