Hollanda mahkemesi: İranlı yetkililer namusa dayalı şiddetin (potansiyel) kurbanlarını yeterince korumuyor

İranlı bir mülteci Hollanda'daki sığınma başvurusunda, kendisini (sahte) bir zina suçlamasıyla tehdit eden erkek kardeşinin hapisten çıkarılması nedeniyle ülkesinden kaçtığını belirtmişti. Dışişleri Bakanı, İranlı yetkililerden kendisini kardeşinden korumalarını isteyebileceğini söyledi. Utrecht Bölge Mahkemesi 21 Nisan'da, Dışişleri Bakanı'nın, yabancı uyruklu kişinin, kardeşinin tehditleri nedeniyle İran makamlarından koruma talep edebileceği yönünde bir tutum takınmaya hakkı olmadığına, zira bu varsayımla ilgili ciddi şüpheler bulunduğuna karar vermiştir.

Bölge Mahkemesi yabancı uyruklu kişinin temyiz başvurusunu onaylamış, böylece Dışişleri Bakanlığı bu iltica başvurusunu yeniden değerlendirmek zorunda kalmıştır.

Bölge Mahkemesi, kararını desteklemek amacıyla, Şubat 2021 tarihli İran'a ilişkin resmi bildiride yer alan yeni bilgilere atıfta bulunmuştur. Bu resmi rapor, İran makamlarının namusa dayalı şiddeti ele alış biçimi konusunda özellikle olumsuzdur.

Örneğin, resmi raporda İranlı yetkililerin namus cinayetlerini bazen kayıp, kaza, intihar veya şüpheli ölüm olarak sınıflandırdığına dair şüpheler dile getiriliyor ve Romina Ashrafi vakası, bir kişi namusla ilgili şiddetten korunma talep ettiğinde yetkililerin genel olarak nasıl tepki verdiğini gösteriyor.

Romina Ashrafi, babasının evliliklerine izin vermemesi üzerine 35 yaşındaki erkek arkadaşıyla birlikte evden kaçmıştı. Beş gün sonra polis tarafından tutuklandılar. Romina, babasının şiddet içeren davranışları hakkında polise ve mahkemeye şikayette bulunmasına rağmen, babasının gelip onu almasına izin verildi. Babası daha sonra gece yarısı Romina'nın yatak odasında kafasını kesti. Bunun için sadece dokuz yıl hapis cezası aldı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Namus cinayeti, yenilik.