İran'da namus cinayeti: Ariana Lashkari (15), babası tarafından vurularak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Ariana Lashkari
2007 doğumlu
vurularak öldürüldü: 27 Haziran 2022
İkametgah: Nourabad, Güney İran
Köken: Fars
Çocuklar: yok
Fail: Babası Mohammad Kazem Lashkari (43 yaşında)
15 yaşındaki Ariana Lashkari, Şeriat'ın zorunlu yasalarına uymakta büyük zorluk çekiyor. Zorunlu başörtüsüyle ilgili sorunlar yaşıyor, kızlara ve kadınlara yönelik kısıtlayıcı yasalardan ve hükümetin ve İslam toplumunun kadınlara karşı erkeklere uyguladığı çifte standarttan yakınıyor.

Babası 43 yaşındaki Mohammad Kazem Lashkari, haksız yere katı dini yasalara uymayı reddeden güzel, dik başlı, çalışkan, şefkatli, zeki kızından utanıyordu.

Bir gün Mohammad kızını parkta bir çocukla eğlenirken ve gülerken gördü. Söylendiğine göre kızının kendi yaşam tarzını seçme arzusu karşısında büyük zorluk yaşamıştır.

Eve döndükten sonra bir tartışma yaşanmış ve Mohammad kızına, davranışlarının aile için utanç verici olduğunu düşündüğünü açıkça belirtmiştir. Ariana ailesinin evinden kaçmış ve İran'ın güneyindeki Fars eyaletinde küçük bir kasaba olan Nourabad'daki babaannesinin yanına gitmiştir.

Mohammad, 27 Haziran 2022 Pazartesi günü Nourabad'da kızını av tüfeğiyle vurarak öldürdü.

Tutuklanmasının ardından Mohammad şu açıklamayı yaptı: "Bir tartışmanın ardından Ariana annemin evine gitti ve ben de öfkemi kontrol edemedim. Onu korkutmak için tüfeğimle oraya gittim. Gerçekten kızımı öldürmek istememiştim. İstemeden ateş ettim."

İran'da "namus" yüzünden kızlarını öldüren babalara verilen ceza çok düşük, 3 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezaları var çünkü İran yasaları şeriata dayanıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.