Alman mahkeme salonunda savcı 'Biz burada Irak'ta değiliz' dedi

Hezha
Doğum: 2006
Deneme: Ocak 2023
İkamet: Augsburg
Köken: Yezidi / Irak
Çocuklar: yok
Failler: babası Feras B. (suç sırasında 44 yaşında) ve erkek kardeşi Şamil (23 yaşında)
Hayır, bu bir namus cinayeti değil. Ancak bu hikaye namus cinayetleri ve paralel toplum konusunu çok iyi anlatıyor ve anlatmaya değer.

16 yaşındaki Yezidi bir kız Türk bir Müslüman'a aşık olmuştur. Ailesi onu öldürmeye karar verir. Baba 44, oğul 23 yaşındadır; olaya intihar süsü vermek isterler. Kız bir veda mektubu yazmaya zorlanır.

Kız gençlik dairesinden koruma talep eder ve gözetim altına alınır. Ona yönelik şiddet 12 yaşındayken, yani ergenliğe girdiğinde başlamıştır.

Mayıs 2022'de babadan Gençlik Bakım Bürosu'nda bir görüşme yapması istenir. Orada şöyle diyor: "Onun kafasını keseceğim. Eğer ben yapamazsam, bunu benim yerime yapacak 500 Ezidi daha var." Not: Kafa kesmek Yezidilikten çok "Şeriat "a uygun. Aile Iraklı, baba yaklaşık 15 yıldır Almanya'da, 10 çocuğu var (7 erkek, 3 kız), sanık oğlunun Alman pasaportu var. Babanın bir Alman kadınla ilişkisi vardı.

Ocak 2023'te Augsburg Bölge Mahkemesi'nde tehdit ve çok sayıda fiziksel ve zihinsel saldırı davası başlar. Mart ayında baba ve oğul ağır bedensel zarar verme, tehdit ve diğer suçlardan 3 yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırıldı. Her iki taraf da temyize gidecek.

Bir liste yapalım: Kendi kızını öldürmek, aile içi şiddet, kafa kesmek, aile içinde plan yapmak, kızın ya da kadının haklarına saygı göstermemek, Alman yasalarını görmezden gelmek ve kızı öldürerek iyi bir şey yaptıklarına, yani aile onurunu geri getirdiklerine inanmak - bunlar bir namus cinayetinin tipik yönleridir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Cinayete teşebbüs.