Bojnoord, İran'da namus cinayeti: Genç Kadın Kocası Tarafından Öldürüldü

Marziyeh Gholampour
Yaş: 29
Vurularak öldürüldü: 6 Temmuz 2024
İkametgah: Bojnoord İlçesi, Kuzey Horasan
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 1
Fail: Koca
Kuzey Horasan Eyaleti'nden Bojnoord İlçesi'nde yaşayan 29 yaşındaki Marziyeh Gholampour, 6 Temmuz 2024 Cumartesi günü kocası tarafından vurularak öldürüldü. Olay, Marziyeh'in boşanma talebinde bulunmasından kısa bir süre sonra ailesinin evinin önünde ve küçük çocuğunun huzurunda meydana geldi. Cinayetin nedeni "namus meselesi" olarak bildirildi.

İran İslam Cumhuriyeti'ndeki yasalar şeriat hukukuna dayanıyor ve bu da "namus" nedeniyle eşlerini öldüren kocalara genellikle daha hafif cezalar verilmesine neden oluyor. İran, bazı yasaları kaldırması ve mevzuatını uluslararası standartlarla daha uyumlu hale getirmesi için artan bir baskıyla karşı karşıya.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.