Eman Sami Maghdid (20), TikTok'ta crop tops giydiği için erkek kardeşi (17) tarafından vurularak öldürüldü

Eman Sami Maghdid
Doğum: 2002
Vurularak öldürüldü: 6 Mart 2022
İkametgah: Erbil, Irak Kürdistanı
Köken: Kürtçe
Çocuklar: yok
Fail: erkek kardeş (17 yıl)
6 Mart Pazar gecesi, 47.000 takipçisi tarafından Mari ya da Maria olarak bilinen popüler TikTok yıldızı Eman Sami Maghdid, 17 yaşındaki erkek kardeşi tarafından Irak Kürdistanı'ndaki Erbil kentinde bir yolda 8 ya da 9 kurşunla vurularak öldürüldü.

Burada namus bir gerekçe olarak gösteriliyor çünkü "asi" kurbanın muhafazakâr İslami kurallara karşı çıkarak, üstsüz kıyafetler giyip haç takarak, düşündüklerini söyleyerek ve sigara içerek meydan okuduğu söyleniyor. Haçı sadece bir moda ifadesi olarak taktığı ve Hıristiyanlığa geçmediği varsayılmaktadır.

Polis erkek kardeşi ve ona yataklık ettiğinden şüphelenilen bir başka kişiyi tutukladı. Her türlü ipucunu memnuniyetle karşılarız."

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.