Pakistan, sosyal medya yıldızı Qandeel Baloch'un katilini, ailesinin kendisini affetmesi üzerine 6 yıldan kısa bir süre sonra serbest bıraktı.

Fouzia Azeem/Qandeel Baloch
Doğum: 1990
Boğulmuş: 15 Temmuz 2016
ikamet: Karaçi
Köken: Pakistan
Çocukları: 1 oğul
Fail: Erkek kardeşi Muhammad Waseem Azeem
Fouzia Azeem, Pakistan'ın Pencap eyaletindeki Shah Sadar Din'de 6 erkek ve 2 kız kardeşiyle birlikte muhafazakâr ve yoksul bir ailede büyüdü. Fouzia şarkıcı ve oyuncu olmak istiyordu. Fouzia 17 yaşındayken annesinin kuzeni Aashiq Hussain ile evlenmek zorunda kaldı. Çiftin birlikte 1 oğulları oldu. Evlilik şiddet içeriyordu, Aashiq Fouzia'yı dövüyor ve işkence ediyordu. İki yıllık evlilikten sonra Fouzia kocasından kaçtı, onu çocuğuyla birlikte terk etti ve yeni bir hayata başlamak için Karaçi'ye gitti.

Fouzia Azeem, Pakistan Idol'daki seçmeleri ve günlük vlog'larında hayatını paylaştığı sosyal medyadaki faaliyetleri nedeniyle Qandeel Baloch sanatçı adıyla ülke çapında tanındı. Pakistan'da sosyal medyada çok popülerdi, ancak özgür yaşam tarzı ve tartışmalı açıklamaları ve eylemleri nedeniyle birçok düşmanı da vardı. Örneğin, Pakistan'ın krikette Hindistan'ı yenmesi halinde striptiz yapacağını açıklamıştı.

Soyunma olayı gerçekleşmedi çünkü Pakistan maçı kaybetti ama Qandeel Baloch'un sosyal medya fenomeni, aktris ve şarkıcı olarak adı duyuldu. Hint televizyon programı Bigg Boss 10'a katılmaya davet edildi ve Hint televizyonunda ilk çıkışını yapmak için sabırsızlanıyordu.

15 Temmuz 2016'da kardeşi Muhammad Waseem Azeem, ailesini ziyarete gittiği sırada Qandeel Baloch'un tüm iddialı planlarına ve hayallerine son verdi. Onu uyurken boğarak öldürdü. Medyada, kız kardeşinin şov dünyasındaki kariyerinden ve modellik yapmasından memnun olmadığını ve onu boğmadan önce ona bir hap verdiğini belirtti. Ona göre kız kardeşi ailenin onurunu zedelemişti. Hiçbir zaman pişmanlık duymadığını ifade etti ve Eylül 2019'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Şubat 2022'de Muhammad Waseem Azeem Pakistanlı yetkililer tarafından serbest bırakıldı çünkü ailesi onu cinayetten dolayı affetmişti. Mohammad, kız kardeşinin namus cinayeti nedeniyle altı yıldan daha az bir süre hapis yattı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.