Irak'a: Makyaj sanatçısı ve trans kadın Doski Azad erkek kardeşi tarafından transfobik bir 'namus cinayetinde' öldürüldü

Doski Azad
Doğum: 1999
Vurularak öldürüldü: 29/30 Ocak 2022
Konum: Duhok (Irak Kürdistan Bölgesi)
Menşei: Irak
Çocuklar: yok
Fail: kardeşi Chakdar
Iraklı Kürt 23 yaşındaki transseksüel kadın Doski Azad hakkındaki haberimiz Insider'ın araştırma çalışmalarına dayanıyor ve şöyle devam ediyor: Doski Azad yıllar önce transseksüel bir kadın olduğunu açıkladıktan sonra ailesiyle sorunlar yaşamaya başladı. Bazı muhafazakar aile üyeleri bunu kabul etmemiş ve onu birkaç kez öldürmekle tehdit etmiş.

Doski Azad ailesinin evinden kaçarak Irak'ın Kürt bölgesindeki Duhok'ta yeni bir yaşam kurdu. Yerel bir kuaförde makyöz olarak çalışıyordu ve çok sayıda arkadaşı vardı. Taşınmasından yıllar sonra bile erkek kardeşi ve kuzeni onu ölümle tehdit etmeye devam etti.

Doski Azad'ın cansız bedeni 31 Ocak 2022 Pazartesi günü Duhok yakınlarındaki sığ bir hendekte bulundu. Elleri bağlıydı ve yerel polise göre bulunmasından bir ya da iki gün önce başına ve göğsüne kurşun isabet etmişti.

Bu vahşi tasfiyenin tek şüphelisi, son sekiz yıldır Almanya'da yaşayan erkek kardeşidir. Chakdar'ın Irak'a sadece kız kardeşini öldürmek amacıyla gittiğine ve cinayetten hemen sonra Irak'tan kaçtığına inanılıyor.

Ajanlar onun Almanya, Belçika ya da Türkiye'de saklandığından şüpheleniyor. Kürt yetkililerin bu cinayet zanlısının izini sürmek ve tutuklamak için Interpol ile temasa geçtiği bildirildi. Her türlü ipucunu memnuniyetle karşılarız.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.