İran: Genç adam Ahvaz'daki Kasai Meydanı'nda 17 yaşındaki karısının başıyla geçit töreni yapıyor

Mona Heidari
Doğum: 2005
Kafası kesildi: 5 Şubat 2022
İkametgah: Ahvaz (Huzistan eyaleti)
Menşei: İran
Çocuklar: O bir anneydi
Failler: kocası ve erkek kardeşi
5 Şubat Cumartesi günü İran'ın Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz kentinde genç bir adam, 17 yaşındaki karısının başını kestikten sonra elinde karısının başıyla mahallede yürüyüşe çıktı. Kasai Meydanı'nda birkaç dakika geçit töreni yaptıktan sonra kaçtı. Kurban daha önce Türkiye'ye kaçmış ancak kocası tarafından geri dönmeye zorlanmıştı. Mona 12 yaşında evlendirilmişti ve bir anneydi.

Raporlara göre, adam karısının kafasını keserken bacaklarını tutan kardeşinin yardımıyla cinayeti işledi. Kafa kesme görüntülerinin yer aldığı bir video sosyal medyada paylaşıldı.

İran'da namus cinayetleri hiçbir zaman ciddi bir şekilde cezalandırılmıyor çünkü yasalar şeriat hukukuna dayanıyor. İnsan hakları aktivistleri, faillerin bu vahşi cinayeti işledikleri için parmaklıklar ardında 15 yıldan fazla kalmalarını beklemiyor, tabii yetkililer tarafından yargılanırlarsa, çünkü namus cinayeti faillerinin çoğu İranlı yargıçların karşısına bile çıkarılmıyor. Tavsiyelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.