Ezgi Taşran, kız kardeşini şiddetten korumaya çalışırken eniştesi tarafından öldürüldü

Ezgi Taşran
Doğum: 1995
Vurularak öldürüldü: 1 Haziran 2022
İkametgah: Çorum
Köken: Türkiye
Çocuklar: -
Fail: Kayınbirader Emrah Ö. (Cinayet sırasında 34 yaşında)
1 Haziran 2022 Çarşamba günü Özgecan Ö., annesi ve kız kardeşi Ezgi Taşran ile birlikte boşanma aşamasında olduğu eşi Emrah Ö.'den olan çocuğunu almaya gitti. Sokakta karşılaştıklarında aralarında tartışma çıktı. Emrah Ö. tabancayla Ezgi Taşran'a sırtına, boynuna ve koluna isabet eden 9 el ateş etti. Daha sonra eşine sert bir şekilde vurdu ve arabayla olay yerinden kaçtı. Ezgi Taşkıran ambulansla hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Cinayet ve dayak bir işyerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Ezgi Taşran'ın kendi düğünü için hazırlık yaptığı ve ölümcül gece annesinden Kadına Yönelik Şiddet (KADES) uygulamasındaki acil durum düğmesine basmasını istediği bildirildi.

Polis olayla ilgili soruşturma başlattı ve Emrah Ö. hakkında yakalama kararı çıkardı. Bu olayla ilgili ihbarlardan mutluluk duyarız!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.