Hamile 22 yaşındaki öğrenci Sumanta Bansi'yi öldürmek suçundan on beş yıl hapis cezası istendi

Sumanta Bansi
Doğum: 1996
bıçaklanarak öldürüldü: 18 Şubat 2018
İkametgah: Hoorn, Hollanda
Köken: Surinam
Çocuklar: yok
Fail: Manodj B. (cinayet sırasında 38 yaşında)
Sumanta, Surinam'ın Wageningen kentinde büyüdü ve biyomedikal bilimler alanındaki çalışmaları için 2016 yılında Hollanda'ya taşındı. Amsterdam'da teyzesiyle birlikte yaşıyor ama orada sadece kısa bir süre kalabiliyor. Sumanta yaşayacak başka bir yer aramaya başlar ve sonunda Hoorn'da arkadaş olduğu Surinamlı-Hindu bir çiftin yanına sığınır.

Sumanta Hoorn'dan Amsterdam Üniversitesi'ne kadar gidip gelir. Eğitiminin yanı sıra bir dişçinin muayenehanesinde çalışır. Ayrıca Amsterdam'daki bir Hindu tapınağını düzenli olarak ziyaret ediyor.

2017 yazında Sumanta beklenmedik bir şekilde Manodj B.'ye hamile kalır ve bu durum Sumanta ve çevresindekiler için gerilim ve endişe yaratır. Birlikte yaşadığı geleneksel Surinam-Hindu ailesiyle yaptığı görüşmelerin ardından Sumanta hamileliğini sonlandırmaya karar verir. Bazıları onun kürtaja zorlandığını söyler.

Birkaç ay sonra, Şubat 2018'de Sumanta'nın Manodj'dan tekrar hamile olduğu anlaşılır. Sumanta, doğmamış çocuğu doğurmak istediğini birkaç kişiye bildirir ve böylece Manodj B.'nin ailesinin onurunu tehlikeye atar.

Bir günden diğerine, o zamanlar 9 haftalık hamile olan 22 yaşındaki Sumanta ortadan kaybolur. Artık Facebook ve Whatsapp'taki mesajlara yanıt vermiyor ve iş yerinde, üniversitede ya da Amsterdam'daki Hindu tapınağında görünmüyor. 18 Şubat 2018'den beri kendisinden haber alınamıyor.

Polis soruşturma başlatır ve Sumanta'nın hamileliğine çok sevindiği için intiharın olası bir senaryo olmadığını söyler. Polis, Sumanta'nın eski sevgilisi Manodj B., eşi, babası ve erkek kardeşinin kaybolma olayına karıştığından şüpheleniyor.

Haziran 2019'da popüler bir televizyon programı bu vakaya dikkat çekecek. O sırada, şüpheliler polis tarafından dinlenir ve polisin umduğu şeyi yapar, yani Sumanta'nın cinayet davası hakkında kendi aralarında konuşurlar.

Polisin, iki kardeş arasında geçen ve Manodj'un iş yerinde kimyasal madde çaldığını söylediği bir konuşmaya kulak misafiri olduğu bildiriliyor. Çaldığı kimyasalın dokuları sindiren sodyum hidroksit olduğu söyleniyor. Kardeşler daha sonra bu maddenin nasıl aktive edileceğini tartışıyor.

O gece kameralar kardeşleri ellerinde bidonlarla Manodj'un Hoorn'daki evine girerken yakalıyor. Aynı bidonlar daha sonra evde boş olarak bulunur.

Polisin elinde Manodj B.'nin "onu az önce öldürdüğünü" söylediği ses kayıtları da var. Kardeşiyle "cesedin durumu" ve atılması gereken bir cinayet silahı hakkında konuşuyor. Polise göre 20 Temmuz'da Manodj B. "Onu doğrudan kalbinden bıçakladım" dedi.

Soruşturma sonuçlarına göre Manodj B. tutuklandı. Sessiz kalma hakkını kullandı ve hiçbir şey söylemedi. Karısı, erkek kardeşi ve babası da tutuklanmış ancak daha sonra serbest bırakılmıştır. Hala olaya karıştıklarından şüpheleniliyor.

7 Haziran 2022 tarihinde Alkmaar mahkemesinde savcı, Manodj B. hakkında Sumanta cinayetinden 15 yıl hapis cezası, babası hakkında ise beraat talep etti.

Son yıllarda yapılan birçok aramaya rağmen Bansi'nin izine rastlanmamıştır. Karar henüz bilinmiyor. Bu davayla ilgili ipuçları bizi mutlu edecektir!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti, yenilik.