Hollandalı savcı katil Fathi Atiya'yı Ulusal Arama Listesine aldı

caret-down caret-up caret-left caret-right
Victoria Retsjkina
Doğum: 1976
bıçaklanarak öldürüldü: 4 Kasım 2015
İkametgah: Hoevelaken, Hollanda
Köken: Kurban: Rusya, Fail: Libya
Çocuklar: 6
Fail: Fathi Atiya (cinayet sırasında 39 yaşında)
2000 yılı civarında Fathi Atiya Libya'dan Hollanda'ya geldi. Fathi, Libya'nın Zaviye vilayetinde, başkent Trablus'a arabayla 1,5 saat uzaklıkta bir köy olan Bir Al-Ghanam'dan geliyor.

Hollanda'da aslen Rus olan Victoria Retsjkina ile tanıştı. Birlikte beş çocukları var ve Hoevelaken'de yaşıyorlar. Facebook sayfasında Fathi, Orta Doğu'daki şiddet ve aşırı İslamcı örgütlerle ilgili filmleri, çocuklarının oyun oynarken ve kendisinin siyasi toplantılar sırasında çekilmiş fotoğraflarıyla dönüşümlü olarak yayınlıyor.

Aile 2013 yılında Fathi'nin Libya'daki doğduğu köye tatile gider. En büyük iki kızının evrakları aniden kaybolmuş gibi davranır ve kızları akrabalarına bırakır. Hoevelaken'e dönmeleri için bir yıl geçmesi gerekecektir.

O zamana kadar Victoria, Fatih ile ilişkisini çoktan bitirmiştir. Temmuz 2014 itibariyle Fatih, çocuklarını kaçırdığı şüphesiyle 3 aydır tutuklu yargılanmaktadır. Fathi, "eğer çocukları alamazsa, Victoria'nın da alamayacağı" tehdidinde bulundu.

Fatih'in eski eşinin bilgisayarına gizlice baktığı ve bir erkekle sohbet konuşmaları bulduğu söyleniyor. Bu onun gururunu incitebilirdi. Çocuklara anneleri ile tekrar bir araya gelmek için yardım istedi.

Fatih, 4 Kasım 2015 Çarşamba günü öğleden sonra büyük kızlarından biriyle Hoevelaken'in merkezine alışverişe gider. Victoria'nın evine döndüklerinde, Fathi çocuklardan üst katta televizyon izlemelerini ister. Çocuklar tartışma ve bağrışma sesleri duyarlar. Bir saat sonra çocuklar aşağıya iner ve kulübede annelerinin cesedini bulurlar. Çocuklar polise ve komşulara haber verir. Victoria'nın Fathi tarafından on bıçak darbesiyle öldürüldüğü iddia edilir.

Cinayetten sonra Fathi kaçtı. Muhtemelen Libya'da ikamet etmektedir, ancak başka bir yerde - muhtemelen farklı bir isim altında - olması da mümkündür.

Fatih, 2019 yılında gıyabında yargılandığı mahkeme tarafından 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca çocuklarını Libya'ya kaçırdığı için de iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haziran 2022'de Fathi Hollandalı yetkililer tarafından Ulusal Soruşturma Listesine alındı. Polis, Fathi hakkında bilgi sahibi olan ya da Fathi'yi gören kişilerin kendileriyle iletişime geçmesini istiyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.