Karnataka'da namus cinayeti: Shalini (17) Dalit bir çocuğa aşık olduğu için babası tarafından boğularak öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shalini
Doğum: 2005
Boğuldu: 6 Haziran 2022
İkametgah: Kaggundi, Karnataka, Hindistan
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Fail: Babası Suresh
17 yaşındaki Şalini, Hindistan'ın Karnataka bölgesinde yüksek kast olarak kabul edilen Vokkaliga topluluğuna mensup. Okuyordu ve komşu köy Mellahalli'den Dalit bir çocuk olan Manjunath'a aşık oldu. Dalitler sosyal merdivenin en altında yer alan bir grup insan.

Ailesi ilişkilerini duyduğunda, kızları reşit olmadığı için Manjunath'a karşı şikayette bulundu. Shalini karakolda üç yıldır birbirlerine aşık olduklarını ve ailesiyle gitmeyi reddettiğini söyledi.

Shalini ve Manjunath, ailesinin dar görüşlülüğünün yarattığı hayati tehlikenin çok iyi farkındaydı.

Manjunath'a göre, ailesi ona karşı üç suçlamada bulunmuş ve iddiaya göre onu öldürtmek üzere katiller tutması için başına bir miktar para (yaklaşık 2,500 USD) koymuştu.

Shalini kendi ailesi tarafından bir cinayet planından korkuyor. Manjunath'tan, kendisine bir şey olması durumunda kanıt olarak telefon konuşmalarını kaydetmesini ister. "Kaçırılmam ya da öldürülmem durumunda, lütfen bu ses kaydını Periyapatna polisine ver. Eğer bir şey olursa, ailem ve akrabalarım sorumlu olmalı," dedi.

Shalini polise bir mektup göndererek ölümü halinde Manjunath'ın bundan sorumlu olmayacağını söyledi. "Kast ayrımcılığının kurbanı oldum. Dalit bir çocuğa aşık oldum, babam beni sözlü olarak taciz etti ve kötü davrandı. Ailem kastı kızlarından daha çok seviyor," diye yazdı.

Suresh, 6 Haziran 2022 Pazartesi günü, Dalit bir çocuğa aşık olduğu için kızını boğarak öldürdü. Daha sonra polis karakoluna giderek suçunu itiraf etti. Polis bir soruşturma başlattı ve bunun bir parçası olarak Shalini'nin annesi Baby'yi de gözaltına aldı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.