İran'da namus cinayeti: Sara Shadifar (33) erkek kardeşi tarafından öldürüldü

Sara Shadifar
Doğum: 1989
Öldürülme tarihi: 12 Mart 2022 civarı
İkametgah: Hosseinabad, Mazandaran Eyaleti
Menşei: İran
Çocuk: 2
Fail: erkek kardeşi
1 Nisan'da 33 yaşındaki Sara Shadifar'ın cansız bedeni İran'ın Mazandaran eyaletindeki Hosseinabad köyü çevresindeki pirinç tarlalarında bulundu.

Polis sözcüsü Safdar Eslami, kadının yaklaşık 20 gün önce "yakın akrabalarından biri" tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Basında çıkan haberlere göre cinayet, iki başarısız evliliğin ardından Sara'nın iki çocuğuyla birlikte ailesinin isteğine karşı gelerek Türkiye'ye göç etmeyi planlaması nedeniyle erkek kardeşi tarafından işlendi.

İran'da her yıl 400'den fazla kadın 'namus' için öldürülüyor. Namus cinayetlerine göz yuman şeriattan esinlenen özel mevzuat nedeniyle, namus cinayetlerine verilen hapis cezaları üç ila beş yıl arasında değişmektedir.

Sudan ve Suriye 2021 yılında namus cinayetlerine göz yuman kanun maddelerini kaldırarak yasalarını uluslararası toplumla daha uyumlu hale getirmiştir.

Avrupa Birliği'ndeki yargıçlar, 'namus' için bir insanın öldürülmesini ağırlaştırıcı bir durum olarak değerlendirmektedir. AB içinde namus cinayeti failleri, bu olguyla güçlü bir şekilde mücadele etmek amacıyla uzun hapis cezalarına çarptırılmaktadır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.