İran'ın Divandareh Kentinde Genç Kız Kardeşi Tarafından Vahşice Öldürüldü

Rozhin Azimi
Yaş: 18
Dövülerek öldürüldü: 3 Haziran 2023
İkametgah: Divandareh, Razavi-Khorasan
Menşei: İran
Çocuklar: Yok
Fail: Erkek kardeşi
3 Haziran Cumartesi günü 18 yaşındaki Rozhin Azimi, İran'ın kuzeydoğusunda bulunan Divandareh köyünde vahşice öldürüldü. Erkek kardeşi, iddiaya göre bir erkekle ilişkisi olduğu gerekçesiyle kafasına defalarca çekiçle vurmuştu.

Yetkililer Rozhin Azimi'nin anne babasını ve erkek kardeşini derhal tutukladı. Bir gün süren sorgunun ardından anne serbest bırakılırken, baba ve erkek kardeş gözaltında tutulmaya devam etti.

İran'da kız kardeşini 'namus' için öldüren erkek kardeşler Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi nedeniyle neredeyse hiç cezalandırılmıyor. Yargıçlar tarafından suçlu bulunursa, üç ila on yıl arasında hapis cezasına çarptırılacak.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.