Pakistan Mahkemesi 'Namus Cinayetinde' Kızını Öldüren Adamı Beraat Ettirdi

Hajira
Yaş: 19
Vurularak öldürüldü: 23 Mayıs 2023
İkamet: Karaçi, Pakistan
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Peder Ameer Jan
Mayıs 2023'te Karaçi'deki bir mahkeme Ameer Jan'ı 19 yaşındaki kızı Hajira'yı 'namus cinayeti' olduğunu iddia ettiği bir cinayetle öldürmekten beraat ettirdi.

Hajira bu yılın 23 Ocak günü ifade vermek üzere randevu aldığı adliyenin önünde vurularak öldürüldü. Saldırı sırasında Hajira'ya eşlik eden Polis Memuru Imran Zaman ve yoldan geçen Wajid Saleem isimli bir kişi de yaralanmıştı.

Hajira'nın aile üyeleri, Baş Polis Memuru ve yoldan geçen kişi arasında varılan uzlaşmada, Ameer Jan'ı 'Allah adına' affettiklerini açıkladılar ve beraatine itiraz etmediler.

Mahkeme uzlaşma talebini kabul etti ve Ameer Jan'ın kızını öldürme suçundan beraatine karar verdi. Ayrıca yasadışı ateşli silah bulundurmakla ilgili ikinci bir uzlaşma talebi de mahkeme tarafından kabul edildi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.