Pakistan'da Namus Cinayeti: Genç Kız Kendi Seçtiği Biriyle Evlenmek İstediği İçin Diri Diri Yakıldı

Masooma Bibi
Yaş: Genç
Canlı canlı yakıldı: Mayıs 2023
İkamet: Jhang, Punjab
Köken: Pakistan
Çocukları var: Hiçbiri
Failler: Rajab Ali, Jaber, Aamir, Kausar, Sameera, Aasia
Masooma Bibi ailesinin evini terk etmiş ve kendi seçtiği biriyle evlenme arzusunu açıkça beyan etmiş, babası ise bu kararı kabul etmemişti.

Henüz hayattayken üzerine benzin dökülerek ateşe verildi. Ciddi yanıklardan muzdarip olan kız hastaneye kaldırıldı. Son anlarında babasını, erkek ve kız kardeşlerini kendisini ateşe vermekle suçladı.

26 Mayıs 2023 Cuma günü polis baba Rajab Ali ile birlikte erkek kardeşler Jaber ve Aamir ile kız kardeşler Kausar, Sameera ve Aasia'yı tutukladı. Jhang Bölge Emniyet Müdürü Tarık Mehboob, soruşturma ekibine bu iğrenç cinayete karışan tüm şahısların yakalanması talimatını vermişti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.