İran'ın Piranşehr kentinde kadın cinayeti: Genç kadın kocası tarafından diri diri yakıldı

Leili Paimazd
Yaş: 32
Canlı canlı yakıldı: 16 Haziran 2024
İkamet: Piranşehr, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuklar: 2 kız
Fail: Koca
Piranşehr'in banliyölerinden Khoranj köyünün 32 yaşındaki sakini Leyli Paimazd, 16 Haziran 2024 Pazar sabahı erken saatlerde Urmiye'deki Humeyni Hastanesi'nde ağır yanıklara yenik düştü (vücudunun %90'ından fazlası yanmıştı). Leyla, dört gün önce, 12 Haziran 2024 Çarşamba günü, bu şehrin yakınındaki bahçeli evlerden birinde kocası tarafından ateşe verilmişti.

İki kız çocuğu annesi olan Leyla, devam eden çatışmalar nedeniyle ailesiyle birlikte kaldığı bir ayrılık döneminin ardından, toplum büyüklerinin arabuluculuğuyla kocasına geri dönmüştü. Olay günü, kocası Morad Rasul Rondeh, çalıştıkları bahçeli evde üzerine benzin dökerek onu ateşe verdi.

İğrenç eylemin ardından Morad, Leili'nin yanmış bedenini ailesinin evinin önüne bırakıp kaçtı. Leyli'nin akrabaları onu helikopterle Urmiye'deki bir hastaneye taşıdı, ancak Leyli dört gün sonra yaralarına yenik düştü.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.