İran, Iranshahr'da namus cinayetleri: Genç erkek ve kız öldürüldü

Mohammad Sarfarazi, Zinat Piroozi
Yaşlar: 17, 15
Öldürüldü: 8/9 Haziran 2024
İkamet: Khairabad, Iranshahr, Sistan ve Belucistan
Menşei: İran
Failler: Amca, kız arkadaşının babası
Sistan ve Beluçistan'daki yerel kaynaklara göre, Hayabad sakinlerinden 17 yaşındaki "Mohammad Sarfarazi" adlı bir erkek ve 15 yaşındaki "Zinat Piroozi" adlı bir kız çocuğu, kızın akrabaları tarafından "namus" gerekçesiyle öldürüldü ve iki vatandaş da yaralandı.

Bilgilendirilmiş kaynaklar şunları ifade etti: "Kızın erkekle ilişkisini öğrenen akrabaları, önceden planlanmış bir planla onu tuzağa düşürerek 6 Haziran Perşembe akşamı kaçırmış, sabaha kadar işkence ederek ölümüne neden olmuş ve ardından başından, boynundan ve vücudunun diğer yerlerinden vurmuşlardır." Daha sonra, "kız da bu olayla bağlantılı olarak 9 Haziran Pazar günü amcası tarafından öldürüldü."

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.