İran'ın Saqez Kentinde Aile İçi Şiddet İntihara Yol Açtı: Halaleh Eliasi'nin Hüzünlü Hikayesi

caret-down caret-up caret-left caret-right
Halaleh Eliasi
Yaş: 25
İntihar: 8 Mart 2024
İkamet: Saqez, Kürdistan
Menşei: İran
Çocuk Sayısı: 1
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Halaleh Eliasi aile içi şiddet nedeniyle trajik bir şekilde hayatına son verdi.

Halaleh Saqez'liydi ve evlendiğinde 21 yaşındaydı. Evlendikten sonra aile içi şiddet nedeniyle depresyona girdi. Boşanma ve ayrılma niyetiyle sekiz kez babasının evine döndü, ancak 3 yaşında bir çocuğu olduğu için koşullar onu engelledi. Son olarak eşiyle yaşadığı bir tartışmanın ardından 25 yaşında kendini astı.

İntihar düşünüyor musunuz? Lütfen UMUT'a ulaşın, telefon numarası 182 veya www.umut.org.tr adresinden destek alın.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma.