15 yaşındaki İranlı kız muhtemelen bir erkeğe aşık olduğu için öldürüldü

Nazanin Zainab Alizadeh
Yaş: 15
Muhtemelen öldürüldü: Şubat 2024
İkametgah: Khorramabad, Lorestan
Menşei: İran
Çocukları vardı: Kendisi de bir çocuktu
Fail: -
Khorramabadlı 15 yaşındaki Nazanin Zainab Alizadeh Sadiqeh Kobra Okulunda okuyordu. Milletvekili, Nazanin Zainab'ın bir erkeğe aşık olduğunu öğrendi. Zainab'ın annesiyle temasa geçerek onu okula getirmiş ve konuyu onunla tartışmıştır. Nazanin Zainab milletvekiline ve annesine babasına bu konuda bir şey söylememeleri için yalvardı. Ancak yalvarışları dikkate alınmadı ve hem milletvekili hem de annesi babasına haber verdi. Babasından korkan Nazanin Zainab o anda okuldan kaçtı. İki gün sonra Nazanin Zainab'ın öldüğü bildirildi. Ailesi intihar ettiğini iddia etti, ancak okulda onun için bir anma töreni düzenleyen arkadaşları Nazanin Zeynep'in öldürüldüğünden emindi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.