İranlı Adam Kız Kardeşinin Namus Cinayetinin İntikamı Olarak 12 Kişiyi Öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
On iki kişi
Yaşları: -
Vurularak öldürüldü: 17 Şubat 2024
İkametgah: Mazraeh Imam, Kerman eyaleti
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Bahram (22)
Bahram olarak tanımlanan 22 yaşındaki bir adam, 17 Şubat Cumartesi günü sözlü bir tartışmanın ardından Kalaşnikof saldırı tüfeğiyle ailesinin evini basarak 12 kişiyi öldürdü. Anne-babası, üç erkek kardeşi, iki kız kardeşi, bir eniştesi ve dört yeğeni kurbanlar arasındaydı. Üç komşusu da yaralandı ancak hayatta kaldı. Silahlı saldırı İran'ın Kerman eyaletine bağlı Mazraeh İmam köyünde gerçekleşti. Bahram olay yerinden kaçtı ve daha sonra yakındaki bir köyde polis tarafından vurularak öldürüldü.

Yerel medya Bahram'ın on yıl önce babaları tarafından öldürülen kız kardeşinin intikamını aldığını ve bu olayın "Bahram'da derin bir öfke ve kızgınlığa yol açtığını" bildirdi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.