Dera İsmail Han, Pakistan'da namus cinayeti: İki kardeş kız kardeşlerini öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shaheen Bibi
Yaş: -
Vurularak öldürüldü: 20 Şubat 2024
İkamet: Dera İsmail Han, Khyber Pakhtunkhwa
Köken: Pakistan
Çocukları var: Hiçbiri
Failler: Shakeel ve Aqeel Kardeşler
18 Şubat'ta Javed Baloch, aile içi bir anlaşmazlık nedeniyle eşi Shaheen Bibi'den ayrıldı. Shaheen, Pakistan'ın güneybatısında Peşaver yakınlarındaki Dera İsmail Han kentinde yaşayan babası Sharif Kumhar'ın yanına sığındı.

Shakeel ve Aqeel'in aile "namusu" kaygısıyla kız kardeşlerini öldürmeyi planladıklarından şüpheleniliyor. Shaheen 20 Şubat Salı gecesi babasının odasında kardeşleri tarafından vurularak öldürüldü. Kardeşler ve babaları suçu örtbas etmek amacıyla cesedi aynı gece gömerek doğal bir ölüm gibi göstermeye çalıştılar.

Ailenin cinayeti doğal bir ölüm olarak gizleme çabaları başarısız oldu. Mahallede Shaheen'in vurulduğuna dair söylentiler polis soruşturmasını tetikledi ve cinayetin arkasındaki plan ortaya çıktı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.