Hindistan, Chennai'de Namus Cinayeti: Genç Dalit Bıçaklanarak Öldürüldü

G Pravin
Yaş: 22
Bıçaklanarak öldürüldü: 24 Şubat 2024
İkametgah: Pallikaranai, Chennai, Tamil Nadu
Menşei: Hindistan
Çocukları var: Hiçbiri
Failler: Jalladianpet'ten D Dinesh (23), N Sriram (18), S Vishnu Raj (25), R Stephen Kumar (24), B Jothi Lingam (25)
Cumartesi gecesi, 24 Şubat 2024, 22 yaşındaki bisiklet tamircisi G Pravin ailesine akşam yemeği almak için dışarı çıktı. Bir arkadaşı olan Sriram'dan belirli bir yerde buluşmasını isteyen bir telefon aldı. Oraya vardığında Pravin, aralarında kayınbiraderi 23 yaşındaki D Dinesh'in de bulunduğu beş kişilik bir çete tarafından pusuya düşürüldü. Pallikaranai'deki bir barın yakınlarında bıçaklanarak öldürüldü. Failler ertesi gün yakalandı.

Pallikaranai polisi Sriram'ın çeteyi ihbar ettiğini ve cinayete yardım ettiğini bildirdi. Özel bir üniversitede dördüncü sınıf öğrencisi olan Jalladianpet'li Pravin ve D Sharmila (20), farklı kastlara mensup olmalarına rağmen okul günlerinden beri ilişki içindeydi. Çift, Sharmila'nın ailesinin karşı çıkmasına rağmen Ekim ayında evlendi. Sharmila'nın ailesi çifte tehditler savurmuş ve Pravin hakkında kaçırılma iddiasıyla dava açmıştı. Çift evliliğin rızaya dayalı olduğunu açıklamak için polis karakoluna gittiğinde, kardeşi onları öldürmekle tehdit etti.

Bir polis yetkilisi, maktulün aynı zamanda 2022 yılında bir esrar satıcısının öldürülmesi olayının şüphelisi olduğunu belirtti. Faillerden üçünün öldürülen seyyar satıcının arkadaşları olması nedeniyle bu cinayetin misilleme amacıyla işlenmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.