İran, İsfahan'da Namus Cinayeti: Genç Kadın Babası Tarafından Öldürüldü

Zeynab HoseinKhani
Yaş: 19
Boğuldu: 19 Şubat 2024
İkametgah: Necefabad, İsfahan
Menşei: İran
Çocuklar: yok
Fail: Baba
İsfahan'da 19 Şubat 2024 Salı günü Zeynab HoseinKhani isimli 19 yaşındaki genç bir kadın, sözde namus saikiyle öz babası tarafından boğularak ve başına tuğlalarla defalarca vurularak öldürüldü. Şüpheli gözaltına alındı ancak şikayetçi yok ve İslam Cumhuriyeti yasalarına göre yakında serbest bırakılabilir.

Haberlere göre Zeyneb HoseinKhani, genç bir erkekle ilişkisi olduğu bahanesiyle babası tarafından öldürüldü. Zeyneb'in annesinin on yıl önce vefat ettiğini ve bu genç kadının babasının birkaç yıldır onun ve on üç yaşındaki kız kardeşi Zehra'nın akrabalarıyla sosyalleşmesini engellediğini belirtmek gerekir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.