İsveç'te hamile kız arkadaşını öldüren Somalili mülteciye müebbet hapis

Saga Forsgren Elneborg
Yaş: 20
Boğuldu: 29 Nisan 2023
İkamet: Örebro, İsveç
Menşei: kurban: İsveç, fail: Somali
Çocuklar: yok
Fail: Arkadaş
Geçen yıl 29 Nisan'da 20 yaşındaki Saga Forsgren Elneborg'un cesedi annesi tarafından bulundu. Saga, Örebro kentindeki evinde yatağında boğularak öldürülmüş olarak bulundu.

Adli tıp incelemesi onun gece öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Şüpheler kısa süre sonra erkek arkadaşı 22 yaşındaki Somalili göçmen Mohamedamin Abdirisek Ibrahim'e yöneldi.

İbrahim başlangıçta suça karıştığını reddetti ve başka bir kişiyi suçladı. Ancak soruşturma sırasında failin kendisi olduğu anlaşıldı. Savcılığa göre, ailesi, akrabaları ve aşireti onun İsveçli beyaz bir kız arkadaşı olduğunu kabul etmek istemedi. Ayrıca ondan bir çocuk bekliyor olması da düşünülemezdi.

Mohamedamin'in bulduğu çözüm Saga'yı öldürmek oldu. Onu uyurken boğarak öldürdü; Saga o sırada yedi aylık hamileydi.

5 Haziran'da Mohamedamin Örebro mahkemesi tarafından cinayetten ömür boyu hapse mahkum edildi. Ayrıca Saga'nın yakınlarına 85,000 Euro'nun üzerinde tazminat ödemesi gerekiyor.

“Savcılık ayrıca cinayetin namusla ilgili olduğunu göstermiştir ki bu da mahkemenin ceza verirken ağırlaştırıcı bir faktör olarak değerlendirdiği bir durumdur.”

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.