Ryan al Najjar'ı (18) öldüren iki kişi tutuklandı

Ryan al Najjar
Yaş: 18
Öldürüldü: Mayıs 2024
İkamet yeri: Joure
Köken: Suriye
Çocuklar: yok
Failler: Baba, kardeş
Ryan al Najjar, anne babası ve kardeşleriyle birlikte 2012 yılında Suriye'nin İdlib kentinden savaş nedeniyle Türkiye'ye kaçtı ve iki yıl boyunca bir mülteci kampında yaşadı.

Daha sonra oğullarından biri Hollanda'ya kaçtı ve aile bir yıl sonra yeniden bir araya geldi. Kendilerine Frizya'nın Joure kasabasında bir ev verildi ve yeni hayatlarından çok mutlu olduklarını söylediler. Ryan al Najjar o sırada 11 yaşındaydı ve Joure'deki ilkokula gidiyordu.

28 Mayıs 2024 sabahı, 18 yaşındaki Ryan al Najjar'ın cesedi Lelystad'daki Knardijk'te suda bulundu. Bir suç sonucu hayatını kaybetmiştir.

3 Haziran'da polis suça karıştıkları gerekçesiyle iki kişiyi tutukladı: Leeuwarden'den 24 yaşında bir erkek ve Leeuwarden'den 22 yaşında bir erkek. İkincisinin Ryan'ın kardeşi olduğu söyleniyor.

Gerekçe, zorla evliliğe engel olmaktır; Ryan'ın 18 yaşında evlendirilmesi gerekiyordu, ancak Hollandalı bir çocuğa aşık olduğu için bunu istemedi. Ryan katı İslamcı bir aileden geliyor. Baba Khaled'in (52) cinayetten sonra Hollanda'dan aceleyle ayrıldığı, muhtemelen Türkiye'ye gittiği ve akrabalarına ne yaptığını ve kızının cesedini nerede bulabileceklerini söylediği belirtiliyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.