Eyvan-e Gharb, İran'da Namus Cinayeti: Arezoo Hassani kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü

Arezoo Hassani
Bıçaklanarak öldürüldü: 19 Mayıs 2024
İkametgah: Eyvan-e Gharb, İlam
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Koca
19 Mayıs 2024'te İlam vilayetine bağlı Eyvan-e Gharb'da (Eyvan) Arezoo Hassani adlı bir kadın kocası tarafından 'namus' yüzünden trajik bir şekilde öldürüldü. Arezoo'nun vücudunda 100 bıçak yarası vardı. Kimliği 40 yaşındaki Javad Jafari olarak açıklanan katil, karısının cesedini arabasının bagajına koyarak polis merkezine götürdü ve burada teslim oldu.

İranlı yargıçlar, İslam Ceza Kanunu'nun 301. maddesi gibi Şeriat'tan esinlenen yasalar nedeniyle eşlerini "namus" nedeniyle öldüren erkekleri hafif bir şekilde cezalandırıyor. Eşlerini öldürmeyi düşünen erkekleri İslami Ceza Kanunu yeterince caydırmıyor çünkü çoğu kişi "namus" için eşini ya da kızını öldürenlere verilen cezaların 3 ila 10 yıl arasında değiştiğini biliyor. Eğer aile katili affederse, katilin hapse girmesi bile gerekmeyebilir. Suriye gibi diğer ülkeler, yasalarını uluslararası toplumla daha uyumlu hale getirmek için namusa dayalı şiddet faillerini daha hafif cezalandıran yasaları yürürlükten kaldırdı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.