Meşhed, İran'da namus cinayeti: Genç kadın kocası tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
İsimsiz Kadın
Yaş: 24
Bıçaklanarak öldürüldü: 4 Mayıs 2024
İkamet: Meşhed, Razavi Horasan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Koca
4 Mayıs 2024 Cumartesi günü İran'ın doğu bölgesinde yer alan Meşhed kentinde 24 yaşındaki bir kadın kocası tarafından 24 bıçak darbesiyle öldürüldü. Cinayet Khajeh Rabie Bulvarı'nda işlendi ve adam kurbanın 16 yaşındaki kız ve erkek kardeşini de ağır yaraladı. Kız kardeş halen komada. Adam tutuklandıktan sonra, bu eylemin nedeni olarak kavgaları ve namusla ilgili sorunları gösterdi.

İran'da eşlerini namus için öldüren kocalar Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi nedeniyle pek cezalandırılmıyor. Eğer suçlu bulunursa, üç ila on yıl arasında hapis cezasına çarptırılacaktır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.