İran'ın Meşhed kentinde namus cinayeti: 17 yaşındaki çocuk kız kardeşini öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Sajdeh
Yaş: 23
Dikiş tarihi: 25 Nisan 2024
İkamet: Meşhed, Razavi Horasan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: erkek kardeş
25 Nisan 2024 Perşembe günü, Meşhed'in banliyölerinden Koor Deh köyünden Sajedeh adında genç bir kadın, erkek kardeşi tarafından öldürüldü. Boşanmış 23 yaşındaki kadının ölüm nedeni, otopsi masasında yatarken ortaya çıktı.

Yerel kaynaklara göre, genç kadının cesedi Perşembe sabahı otopsi masasına yerleştirildi ve ölüm nedeninin belirlenmesi için Taleghani Hastanesi'nden Meşhed'deki Adli Tıp Kurumu'na nakledildi.

Cesette herhangi bir cinayet izine rastlanmamasına rağmen ve 23 yaşındaki kadının hastaneye nakledilmeden önce ölmüş olabileceği ihtimaline rağmen, ailesi kadının doğal yollardan öldüğünü iddia ederek cesedi defnedilmek üzere teslim etmekte ısrar etti. Bu arada, genç kadının ölümünü şüpheli bulan Dr. Rezazadeh (adli otopsi odası başkanı) daha detaylı bir inceleme için otopsi odasına girdi.

Bu arada, Sajdeh'in babasının cesedi teslim etme ısrarı nedeniyle bir suç işlendiğinden şüphe duymayan savcı, gizli bir emirle dedektiflerden Sajdeh'in babasını yakından takip etmelerini istedi. Bu adli tedbirler, Albay Wali Najafi'nin (cinayet masası şefi ve dedektif grubunun amiri) suçun kırsal kesimdeki bir ahırda işlendiği hipotezini öne sürmesi ve küçük bir saman ve atık bir parçacığın varlığına işaret etmesiyle başladı.

Adli tıp binasının gözlerden uzak bir köşesinde özel sorulara maruz kalan Sajdeh'in babası, aniden korkunç cinayetin 17 yaşındaki oğlu tarafından işlendiğini açıkladı. Dedi ki: "Kızım bir süre önce kocasından boşandı, ancak insanların dedikoduları ve kızımın davranışları hakkındaki iftiraları durmadı, bu yüzden oğlumun arkadaşları bile kız kardeşimin davranışları için onu suçladı. Bu durum, adı Hanzaleh olan oğlumu öfkelendirdi ve kız kardeşini bakıcısı olduğumuz villanın ahırında öldürdü, ancak olaydan haberim yoktu, sadece oğlum beni aradı ve kız kardeşinin ölümünden haberdar etti. Ahıra koştum ve yapabileceğim bir şey olmadığı için cansız bedenini hastaneye götürdüm, ancak bu hikayenin duyulmasından korkarak kızımın cinayetini örtbas ettim."

Sajdeh'in babasının itirafından sonra, Meşhed Cinayet Bürosu Başkanı'nın liderliğinde bir grup dedektif Meşhed-Cenaran Asya yolunun kenarındaki Kordeh köyüne gitti ve Hanzaleh'i cinayetin işlendiği villanın yanında otururken tutukladı. Düşüncelere dalmıştı.

Hanzaleh, kız kardeşini güzel villanın ahırında öldürdüğünü itiraf etti. Kız kardeşinin alışılmadık davranışları nedeniyle bazı kişiler tarafından hakarete uğradığını açıkladı. Dedi ki: "Kız kardeşim villanın ahırına girdiğinde ben de ahıra girdim ve elimi boynuna dolayarak ona alışılmadık davranışlarını sordum. Alakasız cevaplar verdi, ben de kötü şöhretten kaçınmak için onu boğdum ve sonra babamı aradım."

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.