Fransa Viry-Châtillon'da namus cinayeti: Kardeşler kız kardeşlerinin eski erkek arkadaşını döverek öldürdü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Shamseddine
Yaş: 15
Dövülerek öldürüldü: 4 Nisan 2024
İkamet: Viry-Châtillon, Fransa
Köken: Kuzey Afrika
Failler: eski kız arkadaşının erkek kardeşleri ve suç ortakları
4 Nisan Perşembe günü 15 yaşındaki Shamseddine, Paris'in Viry-Châtillon banliyösünde okuldan eve dönerken 17 yaşında üç genç ve 20 yaşında bir genç tarafından saldırıya uğradı. Şemseddine tekmelendi ve başına ve vücuduna o kadar sert yumruklar atıldı ki bir gün sonra hastanede aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybedecekti.

Polis beş kişiyi tutukladı, dördü cinayetten şüpheli ve 15 yaşındaki bir kişi de "bir suçu isteyerek engellememekle" suçlanıyor.

Şemseddin'in bir yıl önce faillerden ikisinin 15 yaşındaki kız kardeşiyle ilişki yaşadığı iddia ediliyor. İddiaya göre kız kardeş onunla cinsel konuları tartışmış. İddiaya göre Şemseddin, kardeşleri kız kardeşleriyle olan ilişkisi hakkında konuşmasını yasaklamış olmasına rağmen kızla ilişkiye girdiğini söyleyerek övünüyordu. Müfettişlere göre kardeşler ailelerinin itibarından endişe duyuyorlardı. Kardeşler adalete yabancı değillerdi, daha önce saldırı ve uyuşturucu bulundurma suçlarından hüküm giymişlerdi.

Fransız medyası olayı "namus cinayeti" olarak nitelendiriyor. Müfettişler, küçük kızın ve kardeşlerinin katı bir Müslüman dindar aileden gelip gelmediklerinin henüz netlik kazanmadığına dikkat çekiyor.

Şüphelilerden birinin avukatı basına yaptığı açıklamada olayın cinayete teşebbüs değil, ölümle sonuçlanan bir saldırı olduğunu söyledi. Ona göre müvekkili 15 yaşındaki öğrenciyi öldürme niyetinde değildi. Avukat bir kazadan söz etti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.