Ahvaz, İran'da Namus Cinayeti: Genç kadın kocasının gözleri önünde erkek kardeşleri tarafından öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
İsimsiz kadın
Yaş: 27
Bıçaklanarak öldürüldü: 7 Nisan 2024
İkamet: Ahvaz, Huzistan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Failler: Kardeşler
7 Nisan 2024 Pazar günü Ahvaz'da genç bir kadın evinde erkek kardeşleri tarafından vahşice öldürüldü. Namus saikiyle işlendiği iddia edilen cinayette kadın bıçaklanarak öldürüldü.

Kardeşler kadını kocasının gözleri önünde öldürmüş ve kocası olaya müdahale etmeye çalışınca da ona saldırarak kaçmışlardır.

Cinayetten yirmi dört saat sonra kardeşlerden biri polise teslim oldu ve kız kardeşini öldürdüğünü itiraf etti. Ölen kadının kocası da suça karıştığı şüphesiyle tutuklandı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.