İran Abadan'da Namus Cinayeti: Kızı Babası Tarafından Boğuldu

caret-down caret-up caret-left caret-right
İsimsiz kadın
Yaş: 21
Boğulmuş : Mart, 2024
İkamet: Abadan, Huzistan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: Baba
29 Mart 2024 Cuma günü 21 yaşındaki bir kadın Huzistan eyaletine bağlı Abadan köylerinden birinde babası tarafından öldürüldü. Cinayet "Namus Cinayeti" olarak nitelendirildi. Genç kız boğularak öldürüldü.

Cinayetin polise bildirilmesinin ardından kurbanın ailesi katile rıza gösterdi ve bu suçun failinden şikayetçi olmadıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda Huzistan eyaletinde çok sayıda namus cinayeti işlenmiş ve tüm bu katiller suçun işlendiği ilk günlerde aileleri tarafından affedilmiş ve failler kısa bir süre sonra cezaevinden salıverilmiştir.

İran yasalarını uluslararası standartlarla daha uyumlu hale getirmeli, özellikle de namus cinayeti faillerinin aileleri tarafından affedilmelerine ya da sadece büyük ölçüde azaltılmış hapis cezalarına çarptırılmalarına izin veren yasaları kaldırmalıdır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.