Pakistan, Pencap'ta Namus Cinayeti: Maria Bibi Babası ve Kardeşleri Tarafından Öldürüldü

caret-down caret-up caret-left caret-right
Maria Bibi
Yaş: 22
Boğuldu: 17 Mart 2024
İkametgah: Punjab
Köken: Pakistan
Çocuklar: yok
Failler: Baba ve kardeşler
17 Mart'ta 22 yaşındaki Maria Bibi, Pakistan'ın Pencap eyaletindeki baba evinde, yatak odasında bir aile komplosunun kurbanı oldu. O gece genç kız odasında uyurken, babası ve iki erkek kardeşi akıllarındaki korkunç planı gerçekleştirmek üzere içeri girdiler. Kardeşlerden biri olan Mohammad Faisal yatağa gitti, kızın ağzına bir yastık koydu ve bastırdı. Şahbaz adındaki diğer kardeş filme çekmeye başladı ve ailenin babası Sattar da suça tanık oldu.

Bu videonun yayınlanması Pakistan'da halkın öfkesine yol açtı ve ülke genelinde insanlar bu iğrenç eylemi protesto ederek ailenin cezalandırılmasını talep etti.

Videoda kurbanın erkek kardeşlerinden birinin kız kardeşini iki dakikadan fazla bir süre boğduğu, babanın ise olayı sakince izlediği ve hatta katilin kız kardeşinin cesedinin üzerindeyken içtiği bir şişe suyu ona uzattığı görülüyordu. Videonun yayınlanmasının ardından polis failleri tutuklamak için Sattar'ın evine gitti ancak failler çoktan kaçmıştı.

Pakistan'da halkın öfkesi ve bu cinayetin internette geniş yer bulması nedeniyle polis katilleri yakalamak için geniş çaplı önlemler aldı. Geçtiğimiz Pazar günü, kız kardeşinin boğulmasını filme alan ve videoyu yayınlayarak halkın öfkesini ateşleyen Şahbaz'ın tutuklandığı duyuruldu. Ardından Sattar ve Faysal da tutuklandı.

Polis yetkililerinden Attaullah, Şahbaz'ın eşinin olay yerinde ve videoda bulunduğunu ve onun da tutuklandığını belirtti. Attaullah'a göre cinayetin nedeni henüz belirlenemedi. Ancak Faysal'ın kız kardeşini tanımadığı bir adamla görüntülü konuşma yaparken gördüğü ve bunun da onları böylesine iğrenç bir suç işlemeye yönelttiği anlaşılıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.