Karnataka'da namus cinayeti: 17 yaşındaki Netravati akrabaları tarafından boğuldu

Netravati
yaş: 17
boğuldu: 10 Haziran 2023
İkametgah: Karnataka'da Tumakuru bölgesi
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: baba, erkek kardeş, amca
Hindistan'ın Karnataka eyaletindeki Tumakuru bölgesinde yaşayan 17 yaşındaki Netravati, Dalit topluluğuna mensup genç bir adam olan Kumar ile aşk ilişkisi yaşamıştır. Bu kastlar arası ilişki Netravati'nin ailesi içinde yoğun bir öfke ve onaylamamaya neden oldu.

Netravati, Kumar ile birlikte olmak için evden kaçmayı seçtiğinde çatışma tırmanmıştır. Ancak ailesi tarafından takip edildi ve 9 Haziran 2023'te eve döndü. Döndüğünde eve girmesine izin verilmedi ve geceyi bir inek barınağında geçirmek zorunda kaldı.

10 Haziran 2023'te Netravati, Kumar ile ilişkisini bitirmeyi reddetmesi üzerine babası Parashurama, erkek kardeşi Shivaraju ve amcası Tukaram tarafından zehir içmeye zorlandı. Netravati şiddetle direnince, sonunda bir iple boğularak öldürüldü.

Cinayetten sonra aile Netravati'nin zehirlenme sonucu öldüğünü iddia etti. Yetkililerin müdahalesi olmadan, ailesi tarafından kendi mülklerinde aceleyle yakıldı.

Köylüler olayın cinayet olduğuna inandıklarını polise bildirdiler. Kapsamlı bir soruşturmanın ardından polis vakayı intihardan cinayete çevirdi. Ön adli kanıtlar ve cinayet planından haberdar olan aile üyelerinin ifadeleri Parashurama, Shivaraju ve Tukaram'ı şüpheli failler olarak gösteriyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.